یکی از اهداف کشورهای در حال رشد، توسعه اقتصادی در کوتاه ترین زمان ممکن و حفظ ارزش های فرهنگی می باشد. جهت تحقق این اهداف و تعمیم مفاهیم جدید و تکنولوژی های پیشرفته، برگزاری آموزش های عمومی و اختصاصی به طور مستقیم ضروری است.با تحول روزافزون جهان علم و رشد دائم دانش بشری دیگر نمی توان به شیوه های آموزشی آزمون و خطا بسنده نمود و می بایست به آموزش بعنوان یک فرآیند مستمر نگریسته،با اجرای برنامه های آموزشی هدفمند ضمن پی ریزی ساختار دانش لازم و خلاق،در نزد دانشجویان و کارکنان،انگیزش و توانایی لازم جهت خودآموزی و بهره مندی دائمی از منابع و مراجع علمی و اطلاعاتی بروز (انگلیسی و فارسی) را ایجاد نمود. بدین منظور مرکز آموزش عالی آزاد و مجازی دانشگاه صنعتی قوچان اقدام به اجرای دوره های تخصصی در این زمینه نموده است.مهندسی مکانیک شاخه ای از علوم مهندسی است که از تلفیق فیزیک و علم مواد به وجود آمده است. این علم طیف گسترده ای از مسائل مهندسی را در بر می گیرد. طراحی قطعات، مکانیزم ها و ماشین آلات، فرآیند های ساخت و مونتاژ قطعات و ... همگی در مجموعه مهندسی مکانیک جای می گیرد. خروجی یک طراحی صحیح، قطعه و یا دستگاهی است که بتواند نیازهایی را که بر اساس آن ها طراحی صورت گرفته است تامین کند. فرآیند طراحی شامل مراحل گوناگونی است. در گذشته بسیاری از این مراحل بر اساس تجربه های پیشین انجام می شد. با پیشرفت علوم مهندسی و بوجود آمدن معیارهای طراحی، فرآیند طراحی تجربی به طراحی مهندسی تغییر یافت. با توجه به پیچیدگی و گستردگی مراحل طراحی و ساخت،انجام هر یک نیاز به تجربه، سعی و خطا و صرف هزینه های گزاف دارد. امروزه نرم افزارهای مهندسی امکان اجرای این مراحل در محیط مجازی را فراهم نموده اند و موجب کاهش هزینه ها،افزایش دقت و تکرارپذیری فرآیند ها شده اند. بسیاری از مراحل طراحی شامل مدل سازی، تحلیل های استاتیکی، دینامیکی و حرارتی و شبیه سازی های سیالاتی که در گذشته با صرف زمان و هزینه زیاد انجام می شد و بعضا غیر ممکن بود،امروزه با وجود نرم افزار های مهندسی امکان پذیر شده است.حتی بسیاری از فرآیند های ساخت نیز امروزه با کمک نرم افزار ها انجام می پذیرد.

معرفی دوره :

همان‌طور که در معرفی دوره مقدماتی نرم افزار ABAQUS گفتیم، آباکوس مجموعه‌ای از قابلیت‌های مالتی فیزیک مثل جفت‌های صوتی-ساختاری، فیزوالکتریک و ظرفیت منافذ ساختاری را فراهم می‌آورد که باعث اهمیت آن برای مدل‌سازی‌های سطح تولید در زمینه‌های مختلف می‌شود. در دوره آموزش پیشرفته نرم‌افزار ABAQUS، بر آنیم تا شما را به صورت کامل‌تر و کاربردی‌تر با این شبیه‌ساز قدرتمند مهندسی آشنا کنیم و کاربران حرفه‌ای را در حل تحلیل‌های خطی و غیرخطی با استفاده از این نرم‌افزار یاری رسانیم.

اهداف دوره :

آشنایی با شبیه‌سازی قدرتمند مهندسی و حل تحلیل‌های خطی و غیرخطی

مخاطبان دوره :

مدیران و کارشناسان فنی و مهندسی،دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک

 

سرفصل های دوره:

 • تعیین خواص (پلاستیک و شکست)
 • تعیین خواص برای حل خستگی
 • تحلیل جوش و نحوه مدل کردن جوش و نصب دادن خواص مکانیکی
 • تحلیل چسبندگی
 • تحلیل دینامیکی پیشرفته
 • تحلیل پل های بتنی
 • حل کوپل شده استاتیک دینامیکی حرارتی
 • حل پیشرفته ارتعاشاتی
 • برهم کنش پیشرفته Advance Interaction
 • تعریف ترک در آباکوس
 • تحلیل دیوارهای برشی

ثبت نام دوره
عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (ریال)
روش اجزاء محدود در تحلیل مسائل مهندسی با ABAQUS (پیشرفته) ۲۴ چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۲,۴۰۰,۰۰۰ ریال

معرفی دوره :

نرم‌افزار Abaqus نرم افزار مناسبی در زمینه‌های مهندسی به کمک کامپیوتر و تجزیه و تحلیل المان‌های محدود می‌باشد، که در سال 1978 روانه بازار شد. نام و لوگو این نرم‌افزار بر اساس ابزارهای محاسباتی abaqus طراحی شده است. این نرم‌افزار جامع و قدرتمند پاسخ‌گوی مناسبی برای انواع مشکلات مهندسی ساده و پیچیده است که گستره وسیعی از کاربردهای صنعتی را پوشش می‌دهد. آباکوس در صنایع خودرو، هوا فضا و تولیدات صنعتی کاربرد دارد و در میان موسسات علمی و تحقیقاتی، به خاطر قابلیت‌های گسترده‌اش در زمینه مدل‌سازی مواد و امکان تولید سفارشی برنامه‌ها , شناخته شده است. آباکوس همچنان مجموعه‌ای از قابلیت‌های مالتی فیزیک مثل جفت‌های صوتی-ساختاری، فیزوالکتریک و ظرفیت منافذ ساختاری را فرآهم می‌آورد و همین موضوع، آن را به نرم‌افزاری مفید برای مدل‌سازی‌های سطح تولید در زمینه‌های مختلف تبدیل می‌کند. این پکیج نرم‌افزاری که در ابتدا برای کارکردهای فیزیکی غیر خطی طراحی شده بود، در حال حاضر دامنه گسترده ‌تری از مدل‌سازی‌ها را پوشش می‌دهد. در دوره آموزشی نرم‌افزار Abaqus با عملکرد این نرم‌افزار به طور کامل آشنا خواهید شد . لازم به یادآوری است که این برنامه شامل لیست گسترده‌ای از مدل‌های رفتار ماده است که توانایی شبیه‌سازی رفتار اغلب مصالح مهندسی مانند فلزات، لاستیک، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فوم‌های شکننده و حتی مصالح ژئوتکنیکی مثل خاک و سنگ را دارد.

اهداف دوره :

آشنایی با شبیه‌سازی قدرتمند مهندسی و حل تحلیل‌های خطی و غیرخطی

مخاطبان دوره :

مدیران و کارشناسان فنی و مهندسی،دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک

 

سرفصل های دوره:

 • ایجاد هندسه در آباکوس
 • تعیین خواص مواد در آباکوس
  مواد الاستیک،مواد پلاستیک،آشنایی نحوه تعریف مقطع اعضای خرپا
 • نحوه اسمبل کردن قطعات وقیود گذاری هندسی در آباکوس
  نحوه کار با نمونه های مدل در آباکوس
 • نحوه آنالیز مدل در آباکوس
  استاتیکی،دینامیکی،کمانش،ارتعاشات،حل همزمان حرارتی ودینامیکی،حل برخورد
 • نحوه بر همکنش سطح ها در آباکوس
  برخورد هرتز،انتقال حرات جابجای،انتقال حرارت تشعشعی،اصطکاک،استفاده از قیود،استفاده از رابطه ها
 • نحوه وارد شدن نیرو ها و ایجاد شرایط مرزی در آباکوس
  تک نیروی،فشاری،برشی،خطی،هارمونیک،ضربه ای
 • دانه بندی هندسه قطعه و نحوه مش زدن در آباکوس
  مفهوم دانه بندی،دانه بندی مدلف،کمیت دانه بندی،ویژگی های الگوریتم خاص مش زدن،مش بندی قطعات پیچیده و روش مش زدن آنها،استقلال از مش
 • ایجاد فرآیند تحلیل و نحوه سرعت دادن به حل درآباکوس
 • آشنایی با نحوه نمایش نتایج در آباکوس
  نمایش کانتور وتنظیمات مربوط،نحوه انتخاب متغییرهای مختلف جهت نمایش،نمایش اطلاعات بصورت نموداری،نحوه ذخیره داده ها بصورت جدول،نحوه ایجاد فیلم

ثبت نام دوره
عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (ریال)
روش اجزاء محدود در تحلیل مسائل مهندسی با ABAQUS (مقدماتی) ۳۰ یکشنبه، سه شنبه ۱۳۹۷/۰۸/۰۱ ۲,۳۷۵,۰۰۰ ریال ۱,۹۰۰,۰۰۰ ریال

معرفی دوره :

تاسیسات به عنوان قلب تپنده ساختمان از اهمیت و اعتبار خاصی برخوردار می باشد بطوری که کم توجهی به این بخش منجر به عدم آسایش ساکنین و در نتیجه باعث غیر قابل استفاده شدن فضاهای مفید ساختمان می شود،از این رو محاسبه و انتخاب سیستم  تاسیساتی مناسب تصميم بسيار حساسي است که توسط مهندسین طراح اخذ مي شود.در اين انتخاب علاوه بر دانش مهندس طراح،نظر کارفرما و يا ساکنين و امکانات و شرايط ساختمان نيز دخالت دارند.عوامل زيادی بايد مورد تجزيه تحليل و قضاوت قرار گيرند که اهم آنها،ايده های شخص يا سازمان سرمايه گذار و جنبه های اقتصادی طرح مي باشند.عمده ترين مسايلي که بايد مد نظر طراح سيستم تهويه مطبوع قرار گيرند به ترتيب:
۱-امکانات مالي کارفرما
۲-شرايط معماری ساختمان از نظر فضاهای موجود و موقعيت مکاني پروژه
۳-شرايط اقليمي پروژه از قبيل دما،رطوبت،باد،تابش آفتاب و …
۴-ميزان بار حرارتي داخل ساختمان از قبيل ساکنين،چراغها و ساير مولدهای حرارت
۵-ميزان قابليت ساختمان در ذخيره کردن حرارت اکتسابي
۶-جنبه های فيزيکی فضا يا ساختمان از نظر تطبيق با سيستم تهويه مطبوع و تجهيزات آن
وسايل و تجهيزات يک سيستم تهويه مطبوع احتياج به فضای کافي برای نصب دارند.اين مساله بايد مورد توجه مهندس طراح سيستم قرار گيرد و قبل از طراحي سيستم،امکانات ساختمان را در تخصيص فضای مناسب برای تجهيزات سيستم تهويه مطبوع مورد بررسي قرار دهد.وسعت فضای مورد نياز تجهیزات تهويه مطبوع ممکن است آنقدر کم باشد که بتوان آن را حتي در داخل فضای مورد تهويه نصب نمود،مانند فن کويل ،ولی تجهيزات يک سيستم تهويه مطبوع مرکزی که هوای مطبوع مورد نياز چندين اتاق يا فضای ساختمان را تامين مي کند،احتياج به فضای بيشتری برای نصب دارند.آیتمهایی که در بخش تاسیسات مکانیکی یک ساختمان طراحی و محاسبه می گردند عبارتند از:
محاسبه بار سرمایش گرمایش مورد نیاز ساختمان
انتخاب سیستم سرمایش گرمایش
محاسبه سیستم کانال کشی و لوله کشی دستگاهها
محاسبه آبگرم مصرفي مورد نیاز
منبع ذخيره آب
اطفا حریق
محاسبه سیستم لوله کشی آب مصرفی،فاضلاب و تهویه
محاسبه و انتخاب تجهیزات موتورخانه

اهداف دوره :

توانایی انجام پروژه های طراحی تاسیسات مکانیکی در بخش ساختمان،طراحی و نظارت

مخاطبان دوره :

مدیران و کارشناسان فنی و مهندسی،دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک

 

سرفصل های دوره:

تهویه مطبوع

 • محاسبه بارهای حرارتی و برودتی
 • طراحی موتورخانه مرکز – آبگرم – طراحی و انتخاب پمپ ها
 • طراحی و انتخاب شیرها – طراحی موتورخانه بخار
 • طراحی و انتخاب هوارسانها و طراحی کانال
 • طراحی موتورخانه سرمایش ( چیلر)

آب و فاضلاب

 • ویژگی آب سرد و گرم مصرفی
 • طراحی شبکه لوله کشی فاضلاب، هواکش فاضلاب، آب باران

آشنایی با اصول نقشه کشی تاسیسات مکانیکی
گازرسانی و صرفه جویی انرژی
اصول تهیه و تنظیم دفترچه های محاسباتی تاسیسات
انجام پروژه های عملی و اجرایی در زمینه طراحی تاسیسات

 • کارگاه نرم افزار Carrier-HAP 4.5
 • طراحی و محاسبه سیستم های لوله کشی گرمایش و سرمایش
 • طراحی و انتخاب شیرها، طراحی موتورخانه بخار
 • کارگاه نرم افزار Duct size
 • سایکرومتریک
 • طراجی شبکه آب سرد و گرم مصرفی
 • طراحی سیستم های آتش نشانی

ثبت نام دوره
عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (ریال)
تربیت کارشناس تاسیسات مکانیکی ساختمان ۱۲۰ پنجشنبه و جمعه ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال ۹,۶۰۰,۰۰۰ ریال

معرفی دوره :

نرم‌افزار SolidWorks ، یک مدل‌ساز سه بعدی است که به گفته‌ی کارشناسان امر، قویترین نرم افزار مهندسی در دو زمینه RealTime و GUI است و به کاربران برای تمرکز بر روی نوآوری‌ها آزادی عمل می دهد . ویژگی‌های خاص نرم‌افزار SolidWorks که آن را از سایر نرم‌افزارهای CAD مانند Catia و Mechanical Desktop ، شاخص و متمایز می‌نماید عبارتند از: سهولت کاربری و آموزش در مقایسه با سایر نرم‌افزارهای cad، سرعت بالاتر نسبت به نرم‌افزارهای Catia ، قابلیت ارتباط با تمامی نرم‌افزارهای ماشین‌کاری ( edge cam، master cam، power mill، . . .) و نرم‌افزارهای تحلیل (Ansys Adams، Abaqus، Cosmos) شما می‌توانید بازدهی طرح و منابع مهندسی در جهت ایجاد مدل‌های تولیدی کارآمدتر، را با سرعت بیشتر و هزینه مناسب‌تر افزایش دهید. ابزارهای هوشمند این نرم‌افزار نیازهای آموزشی را کاهش و به کاربران امکان طراحی سریع و با جزئیات دقیق را می‌دهد. همچنین می‌توان مشخصات تولید شده در ابعاد سه‌گانه، تکامل ابعادی و وضعیت ابعادی گرافیکی در طرح‌های دو بعدی را به طور اتوماتیک مشخص کرد. با آموختن عملکرد این نرم‌افزار سه بعدی، در دوره آموزشی مقدماتی نرم‌افزار SolidWorks، به سرعت به یک طراح حرفه‌ای تبدیل می‌شوید و سرعت تولید و تحویل طرح‌های سه بعدی را افزایش می‌دهید.

اهداف دوره :

آشنایی با نرم افزار Solidworks به منظور انجام مدلسازی های مهندسی

مخاطبان دوره :

دانشجویان مهندسی مکانیک، شیمی، انرژی، ... و رشته های مشابه و علاقمندان به این حوزه

 

سرفصل های دوره:

 • آشنایی با نرم افزار و قسمت های مختلف آن
 • آشنایی با محیط Sketcher
 • یادگیری تولید نقشه های دو بعدی و اندازه گذاری و قید گذاری آن
 • آشنایی با روش های مختلف تولید هندسه های سه بعدی
 • آشنایی با محیط اسمبلی
 • یادگیری روش های مختلف قیدگذاری قطعات در محیط اسمبلی
 • آشنایی با محیط Drawing
 • تولید نقشه از قطعات سه بعدی

ثبت نام دوره
عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (ریال)
مدلسازی با نرم افزار Solidworks (مقدماتی) ۲۰ دوشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۰۱ ۱,۷۵۰,۰۰۰ ریال ۵۰,۰۰۰ ریال

معرفی دوره :

نرم‌افزار  Fluent یكی از نرم‌افزارهای صنعتی مشهور با قابلیت‌های فراوان در تحلیل سیالات است که توانایی مدل‌سازی جریان‌های دو بعدی و سه بعدی را نیز دارد. این نرم‌افزار داینامیک سیالات، محاسبه‌گر مناسبی برای جریانات تراکم‌ناپذیر و نسبتا تراکم‌پذیر است.نرم‌افزار Fluent از خروجی نرم‌افزار Gambit استفاده می‌نماید. این نرم افزار با داشتن قدرتمندترین ابزارهای مدل‌سازی و واسط‌های هم‌کنش‌گر، شما را قادر می‌سازد تا مدل‌ها را به بهترین نحو تجسم و طراحی کنید.با حضور در دوره آموزشی نرم‌افزار  Fluent می‌آموزید که چگونه به تمامی ابزارهای مورد نیاز برای طراحی و بهینه‌سازی تجهیزات مدرن سیالاتی و عیب‌یابی تاسیساتی دسترسی داشته باشید و پدیده‌های زیادی از جمله آیرودینامیک، احتراق، هیدرودینامیک، ترکیب مایعات و جامدات و گازها، پراکندگی ذرات، واکنش جریانات، انتقال حرارت و … را مدل‌سازی کنید.

اهداف دوره :

آشنایی با نرم افزار گمبیت به منظور ایجاد هندسه و شبکه بندی مورد نیاز برای تحلیل
آشنایی با نرم افزار فلوئنت به منظور انجام شبیه سازی های مهندسی

مخاطبان دوره :

دانشجوی مهندسی مکانیک، شیمی، انرژی، ... و رشته های مشابه و علاقمندان به این حوزه

 

سرفصل های دوره:

 • آشنایی با محیط نرم افزار گمبیت
 • روش های مختلف تولید خط و صفحه
 • روش های مختلف تولید هندسه های سه بعدی
 • آشنایی با انواع المان های شبکه بندی
 • روش های مختلف شبکه بندی خط و صفحه
 • روش های مختلف شبکه برای هندسه های سه بعدی
 • اعمال شرایط مرزی
 • آشنایی با محیط نرم افزار انسیس-فلوئنت
 • انجام شبیه سازی های انتقال حرارتی به صورت دو و سه بعدی
 • انجام شبیه سازی های جریان سیال به صورت دو و سه بعدی
 • بررسی چندین مثال کاربردی و صنعتی

ثبت نام دوره
عنوان دورهمدت زمان (ساعت)زمان برگزاریتاریخ شروعشهریه (ریال)
شبیه سازی مسائل مهندسی با نرم افزار FLUENT (مقدماتی) ۲۰ شنبه، یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه ۱۳۹۷/۰۸/۰۱ ۱,۷۵۰,۰۰۰ ریال ۱,۴۰۰,۰۰۰ ریال